Sık Sorulan Sorular

Hayvan Gübresi İle Solucan Gübresi Arasındaki Farklar ?
Hayvan gübresi; mujeres solteras buscando hombre en lima http://www.3www2.de/marcipanu/1185 100 free south america dating site site de rencontre mythomane buy strattera http://www.canmarkindustries.com/mimido/5926 drague gay paris Look At This http://www.negocioseninternetrentables.com/flomance/3757 her explanation Katı ve sıvı hayvan dışkısıdır. Bitkilerin ihtiyacı olan makro ve mikro elementleri, potansiyel olarak içerir. Bol miktarda ot tohumu, bitkiyi hasta edecek mikro organizmalar içerir.
Solucan gübresi;
Solucanların organik atıkları veya hayvan dışkılarını işlemesi sonucu ortaya çıkan üründür. Toprağın ihtiyacı olan, doğal yaşamsal maddeler içerir. Humik maddeler hayvan gübresinden 4-8 kat daha fazladır. Tamamen bitkilere yararlı biyolojik aktif maddeler içerir. Solucan gübresinde toprağın verimliliğini yaratan eşsiz, yararlı mikro organizmalar yaşar. Nemi uzun süre tutar ve gerektikçe bitkiye aktarır. Zararlı mikro organizmalar, ot tohumları, parazit yumurtaları ve diğer hastalık yapıcı maddeler içermez.
Solucan Gübresi Nedir ?
Sebze veya gıda atıklarının ayrıştırılarak solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi sonucu elde edilen organik gübredir. Solucan Gübresi’nin dünyadaki yaygın ismi Vermicompost, solucan gübresi üretim biçimine de vermicomposting denir.
Bu Solucanlar Ne İle Besleniyor ?
Solucanları beslemek için ana materyal olarak taze sığır gübresine ihtiyacımız var.
Bununla beraber evde organik atık olarak tabir ettiğimiz çok yağlı ve asitik olmayan fermante olan herşeyi tüketebilir.
(Yeterince fermante olursanız sizi bile yiyebilir.)
Solucanları Beslemek İçin Nasıl Kompost Hazırlanır?
Kullanılacak hammadde; taze büyük baş hayvan gübresidir. Kompost yapımına uygun materyaller; çimen, ot, ağaç yaprakları, mısır sapı, koçan yaprakları, öğütülmüş koçan, buğday, arpa, yulaf samanı, talaş, kağıt, karton parçaları (kuşe kağıt hariç), yonca, fındık, fıstık, ay çekirdeği, ceviz kabukları, pamuk işleyen fabrikaların bitkisel kalıntıları, ay çiçeği işleyen fabrikaların atıkları, çay posası, yumurta kabukları, pancar yapraklar,ı mutfak atıkları (sebze, meyve kalıntıları veya kabukları)… Bunlara daha pek çok örnek vermek mümkündür. Kısaca içerisinde, tuz, asit veya herhangi bir kimyasal olmayan bitkisel atıklar kompost yapımında işinize yarayacaktır. Kuru katı olanları kahverengi kompost sınıfına, taze olanları yeşil kompost sınıfına girer. Besin değeri yüksek bir kompost hazırlamak için sadece yeşil değil kahverengi materyal de kullanmak gereklidir.
Gübrenin Mahsuller Üstündeki Etkisi Nedir ?
Tarımda verimi arttırmak ve hastalıkları engellemek için kullanılan kimyasal ürünlerin toprağın dengesini bozmakla kalmayıp insan sağlığını tehdit etmektedir. Tamamen organik bir yapıya sahip olan solucan gübresi, toprağın doğal dengesi korumakla kalmaz aynı zamanda bitkilerin daha sağlıklı ve verimli olması için gereken tüm şartları sağlamaktadır. Kaliforniya Solucanı dışkısından elde edilen solucan gübresi ile yapılan bilimsel denemeler bitki köklerinin daha sağlıklı ve hızlı geliştiğini, elde edilen ürünlerin verim ve kalitesinin önemli ölçüde arttığını ayrıca ürünlerin doğal aramasının çok daha zengin olduğunu göstermektedir. Solucan gübresi kullanılarak yapılan bilimsel denemeler bitkilerin çeşitlerine göre değişmekle birlikte ortalama olarak verim üzerinde %30 ile %70 oranında artış ve bitkisel hastalıklarda önemli ölçüde azalma olduğunu göstermektedir.
Granüler yapısı toprağın strüktürünü düzenleyip havalanmayı sağlarken su tutma kapasitesinin yüksekliği topraktaki su stresini minimize etmektedir.
Yapısındaki çok sayıda bakteri verildiği topraktaki zararlı bakterilerle rekabet ederek onların zararlı etkilerini ortadan kaldırır, böylece bitkilerin hastalıklara karşı direncini artırır.
Hava şartlarının olumsuz etkilerine(don, sıcaklık farkları vb.) karşı bitkiyi korur.
Kesinlikle yabani ot tohumu içermez.
Kaliteli, bol verimli ve raf ömrü uzun ürünler elde edilmesini sağlar.
%100 ekolojik ve non-toksiktir.
Toprağın ph, strüktür, nem gibi özelliklerinin düzenlenmesini sağlar.
Bilhassa kimyasallarla kirlenmiş, kuvvetini ve canlılığını yitirmiş, yorulmuş toprakların ıslahını sağlar.
Asitli, kumlu toprakları düzenleyerek tarıma elverişli hale getirir.
Kokusuzdur. – Solucan gübresiyle yetiştirilmiş bitkilerde nitrat kalıntısı bulunmaz.
Suyu, havayı ve toprağı kirletmez.
Toprakta uzun süre kalır dolayısıyla bitkinin uzun süre besin ihtiyacını karşılar. Besin elementlerini bitkinin ihtiyacına göre tedricen bitkiye kazandırır.
Neden Kırmızı California Solucanı ?
Bu solucan türü 40 yılı aşkın süredir gübre üretiminde kullanılan kültür solucanlarıdır.
Eisenia fetida olarak bilinir. Diğer kullanılan ortak adlar şunlardır; Red californian worm (Kırmızı Kaliforniya solucanı), Red wiggler (Kırmızı wiggler), Tiger worm (Kaplan solucanı), Manure worm (Gübre solucanı), Brandling worm (Kırmızı solucan).
Lumbricus rubellus diğer bir solucan türüdür. Küçük kırmızı solucan (Reddish worm) olarak bilinir; ancak gübre üretiminde Red wiggler kadar etkili değildir.
Diğer bir tür ise ondan daha uzun olan kuzeni “Eisenia Hortensis” (Avrupa Nightcrawler)’tir. Eisenia fetidA kompost solucanı olarak bir numaralı tercihtir. Balık yemi veya pet yemi olarak ise Avrupa Nightcrawler tür solucanlar daha ön plana çıkar.
Bu Gübre Her Türlü Tarım Ürününün Yetiştirilmesinde Kullanabilir mi ?
Ayrım gözetmeksizin her türlü tarım kültüründe uygulanabilir.
Solucan Yetiştirmek için ne kadar alana ihtiyaç var ?
m² ye 10 000 solucan olarak düşünülmelidir.
Solucanlar İçin En İdeal Ortam Sıcaklığı Nedir?
Kaliforniya solucanları minimum sıfır (0), maksimum kırk (40) derece sıcakta hayatta kalabilir. Önemli olan ortam sıcaklığı değil, kompost içindeki sıcaklıktır.
Üretim ve üremeleri için en ideal ortam sıcaklığı 17-23 derecedir.
Kompost içindeki sıcaklık yedi (7) derecenin altına düştüğünde üretim/üreme durur, hareket kabiliyetleri azalır ve uykuya meyilli olurlar. Uzun süre uykuda kaldıklarında açlıktan ölebilirler. Eğer kompost içindeki sıcaklık sıfırın altına inerse donarak ölebilirler.
Sıcaklık 40 derecenin üzerine çıkarsa solucanlar hareket etmekte güçlük çeker. Uzun süre 40 derece üzerinde sıcaklığa maruz kalmaları üretimi durduracağı gibi ölmelerine neden olabilir.
100 Bin Adet Solucan 3 Ay İçerisinde Ne Kadar Üreyebilir?
Solucanların her biri hem dişi hem de erkek üreme organına sahiptir. Kısaca, her bir solucan çift cinsiyetlidir, ancak üremek için mutlaka çiftleşmeleri gerekir. Çiftleşme esnasında herhangi biri erkek ya da dişilik görevini üstlenebilir.
Uygun ortam sağlanıp düzenli ve uygun mama ile beslenen solucanlar 3 ay içerisinde sayılarını %90 olasılıkla ikiye katlar.
100 bin adet solucan 3 ay sonra 200 bin adet olur.
3 ayda bir sayılarının ikiye katlanacağı varsayımı üzerinden hareket edersek; 100 bin adet solucan yıl sonunda 1.6 milyon adet olur.
Solucanlar Ne Sıklıkla ve Ne Kadar Beslenmelidir?
Solucanların 6- 7 cm kadar mama ile sık aralıklarla beslenmesi uygundur. Göz kararı ile 3-4 parmak kalınlığında mama takviyesi yapılması gerekir. Bu değer 1 metre karede 10 bin solucan beslenmesi durunda 4-5 günde bir mama verilmesi anlamına gelir.
Solucanların Cinsiyetleri Var mıdır ?
Solucanlar çift cinsiyetli canlılardır. Vücutlarının karın kısmının ön tarafında 9-12. boğumlar arasında çiftler halinde erkek ve dişi üreme organları vardır. Erkeklik organı gözenekleri kıl gibi ve ’’C’’ şeklinde olup dişilik organı ise sırt bölgesine yakın bulunmaktadır.
Yetişkin Bir Kaliforniya Solucanı Kaç Gramdır?
Yetişkin bir Kaliforniya Solucanı ortalama 0,8 gramdır. Solucan Gübresi üretimi hesaplanırken genel olarak 1 adet solucanın kütle ağırlığı, 0,8 g üzerinden hesaplanır.